A palacsinta az egyik legegyszerűbb és legkedveltebb desszertünk. A világon mindenhol készítik, nálunk az egész vékony tészta jellemző, amelyben több a töltelék, mint a tészta, de nem mindenhol van ez így.
Az amerikai palacsinta például jóval vastagabb, de tésztájába sütőpor vagy szódabikarbóna kerül, így a tészta habkönnyű lesz.
Lehet, hogy furcsának találod, mit keres egy tortarecept oldalon a palacsinta receptje, de mivel ez a palacsinta torta alapja, ezért fontosnak tartottam, hogy az alaprecept is fent legyen az oldalon.
Bár a palacsintatészta elkészítése nagyon egyszerű, csak néhány hozzávalóra van szükségünk hozzá, amely otthon szinte mindig megtalálható, lisztre, tojásra, tejre, kevés cukorra, olajra és ásványvízre, mégis sokszor nem sikerül tökéletesre, leragad a tészta, vagy szakad.
Mire figyeljünk palacsinta készítéskor?
- A tésztába ne kerüljön sok cukor, mert akkor a palacsinta sütés közben leragad.
- Hagyjuk pihenni a palacsintatésztát sütés előtt legalább egy fél órát, de egy éjszakára a hűtőben is hagyhatjuk.
- Ha túl híg tésztát kevertünk ki, a tészta sütés közben szakadhat. Ebben az esetben adjunk hozzá egy plusz tojást és egy kevés lisztet.
- A tészta kikeveréséhez használjunk kézi habverőt vagy turmixgépet, így a tésztánk biztos, hogy csomómentes lesz. Ha kézi habverővel dolgozunk, a lisztet fokozatosan adagoljuk a palacsintatésztához.
- A sütéskor használjunk tapadásmentes serpenyőt, palacsintasütőt. Az első palacsinta sütése előtt kenjük ki a serpenyőt olajjal. Ha a palacsintatésztában van olaj, akkor nem kell minden palacsinta közt olajat használnunk, de ha úgy érezzük a tészta nehezen kezelhető, minden sütés előtt kenjük meg vékonyan olajjal a palacsintasütőt.
Palacsinta elkészítése:
- A tojásokat a cukorral, a sóval kézi habverővel keverjük habosra.
- Adjuk hozzá a tejet.
- A lisztet mérjük ki, és 3-4 adagban adjuk a tésztához. Minden adag előtt keverjük a tésztát simára.
- Az olajat adjuk a palacsintatésztához.
- Végül pedig csurgassuk hozzá a tésztához a buborékos ásványvizet, vagy szódát és az egészet keverjük simára.
- Ilyenkor túl hígnak tűnik a tészta, de pihentetés után pont jó állagú lesz. Letakarva tegyük félre a tésztát legalább egy fél órára, de akár a hűtőben hagyhatjuk egy egész éjszakát is.
- A serpenyőt, palacsintasütőt melegítsük fel, én egy kb. 20 cm átmérőjű teflon palacsintasütőt használtam, kenjük meg vékonyan olajjal, majd egy merőkanál segítségével terítsük szét a tésztát. Ha 1 dl űrmértékű merőkanalat használunk, a feléig töltsük meg tésztával, ha vékony palacsintákat szeretnénk.
- A palacsintát süssük kb. 1 percig, majd ha már elvált a serpenyőtől, könnyen mozgatható, dobjuk fel vagy fordítsuk meg egy lapát segítségével. Ha a széle nem válik el, lazítsuk fel a lapáttal. Majd a palacsinta másik oldalt is süssük fél percig.
- Ebből a hozzávaló mennyiségből kb. 20 db palacsinta lesz. Ha dupla adagot sütünk, érdemes két palacsintasütővel egyszerre sütni, mert a sütés elég időigényes folyamat, de megéri!
Hozzávalók
- 2 db tojás
- 1 csapott evőkanál kristálycukor
- 1 csipet só
- 2,5 dl tej
- 20 dkg liszt
- 0,5 dl étolaj
- 2,5 dl szódavíz vagy buborékos ásványvíz
- fél dl olaj a sütéshez, ha szükséges
Értékeld ezt a receptet
0 felhasználó Értékeld a receptet
Átlagos értékelés
Még nem érkezett hozzászólás